Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

Posted

Witam wszystkich serdecznie. od pewnego czasu Radar czyli włochaty owczarek ma diagnozowane wodobrzusze. Sprawa zaczęła się od trudności z wypróżnianiem (tak jakby bardzo dużo wysiłku musiał włożyć w tę czynność i wielokrotnie musiał podchodzić do tematu) i z tym trafił do weterynarza ale on nie stwierdził nic oprócz nieco większej prostaty i zalecił zmianę diety na mniej alergiczna (odstawienie wołowiny)
Następny etap to była wizyta jakieś 2 tyg temu kiedy zauważyliśmy wyraźnie powiększony brzuszek i brak apetytu (brak apetytu dało się zauważyć wcześniej ale nie był jakiś bardzo niepokojący i zgoniliśmy sprawę na to ze jako uczuciowe stworzenie woli jeść w naszym towarzystwie co rzeczywiście conieco pomagało ;) )
Wcześniej zauważyłem tez ze mimo ze biega sporo po ogrodzie i do ospałych nie należy, to że po biegu szybciej niz kiedyś sie meczy wydawało mi sie to dziwne nawet biorąc pod uwagę wiek (ma 7 lat )
ostatnio stał sie tez bardziej "leżący" i "jęczący"
zrobiliśmy mu punkcje przy pierwszej wizycie i płyn byl przezroczysto-krwisty jak duża ilość osocza z mniejsza ilością krwi ale czyste i tak tez zostało to zdiagnozowane, zaskoczyło mnie to ze wet. stwierdził ze badanie płynu z jamy brzucha nie jest potrzebne, ze widać od razu ze jest to przesącz z układu krwionośnego.
zalecił tez badania kardiologiczne, b. krwi i wykonaliśmy usg. Wyniki wstawiam poniżej:

[url]http://i184.photobucket.com/albums/x187/zooey___/skanowanie0024.jpg[/url]
[url]http://i184.photobucket.com/albums/x187/zooey___/skanowanie0025-1.jpg[/url]
[url]http://i184.photobucket.com/albums/x187/zooey___/skanowanie0026-1.jpg[/url]

Ponoć samo serce mimo ze nieco powiększone nie powinno skutkować takimi aż efektami
zaskoczyło mnie tez ze odradzono nam badanie ciśnienia bo jeśli diagnozuje sie ze następuje przesącz ciśnieniowy z układu krwionośnego to chyba dobrze ogólne ciśnienie zbadać (choć to może sprawa żyły wrotnej i ciśnienia tam, nie wiem.
Jak na razie mierzymy Radara centymetrem i obwód utrzymuje się w okolicach 86-90 cm ale nic konkretnie nie zdiagnozowano jako przyczyne bezpośrednią wodobrzusza,
należałoby pewnie wykonać dodatkowe badania
i tu moje pytania
- Oczywiście co o tym sądzicie jaka może być przyczyna
- jakie badania byłyby jeszcze wskazane
- Zwrócono mi uwagę na taką możliwość ze sprawa może mieć początek w utrudnieniu wchłaniania przez kosmki jelitowe - tzn sprawa genetycznie niewłaściwej budowy i zatykania się tych kosmków a w efekcie utrudnienia wchłaniania pewnych związków i dalsze efekty z tym związane (tu proszę o komentarz tego podejrzenia)
Dziękuje bardzo i pozdrawiam wszystkich :)

Posted

Koniecznie szersze badanie krwi ( białko całkowite, albuminy, cholesterol i triglicerydy bezwzględnie - jeśli wodobrzusze ma być "pochodzenia jelitowego" to pierwsze 2 wskaźniki będą znacznie obniżone, albuminy "trzymają" wodę w naczyniach; dobrze było by też oznaczyć jonogram (wapń, potas, sód, chlorki, fosfor), bilirubinę, GGT i globuliny).
Badanie płynu wraz z cytologią pozwola np. wykryć komórki nowotworowe (niektóre nowotwory np. międzybłoniak mogą powodować wodobrzusze, a często nie widać ich w USG (szczególnie na początku choroby). Moim zdaniem badanie płynu to w tym wypadku podstawa, szczególnie jeśli wykluczono serce jako przyczynę wodobrzusza.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...